ZOO

Andorpýr červený

Domovská planeta: Andoria
Délka: 0,4 – 0,5 m, rozpětí 2 – 2,5 m
Hmotnost: 1,5 – 2 kg

Názorný příklad evoluční konvergence na různých planetách, andorpýři se příliš neliší od pozemských druhů netopýrů. Podobně jako oni žijí nočním způsobem života a k orientování při letu využívají echolokaci.
Stavba jejich těla je křehká, odlehčené kosti, které snižují jejich váhu. K létání mají speciálně uzpůsobené svaly, které se jim upínají na hrudní kost. Křídla tvoří prodloužené kosti prstů, mezi kterými je napnuta blána, který pokračuje až k nohám. Blána samotná je pokryta jen velmi krátkou hladkou srstí, tělo andorpýra pokrývá srst delší, zaručující mu potřebnou teplotu při letu ve výškách. Barva srsti je v různých odstínech hnědé až do červena.
Andorpýři se živý převážně rostlinnou potravou – žerou plody a semena mnoha různých druhů rostlin. Žijí sociálním životem v koloniích tvořených několika harémy. V jednom harému může mít samec kolem sebe až 30 samic a je běžné, že samice mezi jednotlivými harémy volně migrují. Samice se páří na podzim a na jaře vrhnou jedno mládě, které kojí a pečují o něj ještě dva roky. S péčí o mláďata jim často pomáhají samičky z předchozích vrhů. Zvláštností andropýrů je estivace, letní spánek, do kterého upadají vždy, když je teplota venku příliš vysoká.
Maso andorpýrů je považováno za delikatesu.

Andorpýr červený