ZOO
Slizoun denebský
Domovská planeta: Deneb IV
Délka: 0,1 – 1,2 m
Hmotnost: 7 – 26 kg
Tento nepříliš početný druh je velmi výkonný predátor. Ze všeho nejvíce připomíná obrovského pavouka, ale ve skutečnosti se řadí mezi obojživelníky. Slizouni své jméno získali podle sekretu, který vylučuje jejich kůže, aby zůstala vlhká i na souši, podobně jako u pozemských obojživelníků.
Pro tuto vlastnost je jsou považováni za nechutné organismy a označení „denebský slizoun“ patří mezi nadávky srozumitelné většině ras.
Slizouni jsou samotářští, setkávají se jen v období páření, po kterém samice naklade vajíčka do moře a dále se o své potomstvo nestará. Malí slizounci se líhnou po dvou měsících a dávají přednost životu v úkrytu, nebezpečí jim hrozí především od dospělých jedinců. Dospívají během dvou tří let, ale rostou po celý život. Nejdelší zaznamenaný věk byl 17 let.
Dospělci tráví čas na březích moře a loví ryby a různé mořské živočichy. K tomu je příroda vybavila sonarem, schopným registrovat organismy ve vodě a velkými vidličkovitými zuby. I když sekret slizounů není jedovatý, byla u vulkanoidů zaznamenána alergie projevující se vyrážkou a svěděním postižených míst.
|