ZOO

Le-Matya divoká

Domovská planeta: Vulkan
Délka: 3 – 5 m
Hmotnost: až 500 kg

Původní vulkanská kočkovitá šelma se vyznačuje velkými tesáky dorůstajícími až 6 cm, ale mnohem nebezpečnější jsou její drápy obsahující prudký jed. Původní areál výskytu byl mnohem širší, v současnosti se vyskytuje pouze v L-langonských horách. Zvířata žijí samotářským životem, setkávají se pouze jednou za sedm let v době páření. Mimo toto období se k sobě chovají jako ke kořisti, slabší podléhají silnějším. Samice vodí mláďata dva roky, zpočátku je kojí a pak jim ukazuje lovecké techniky.
Le-Matya na první pohled vypadá jako velká kočka, ale má mnohem kratší srst zelené barvy zdobenou výstražnými žlutými vzorem. Hlava je velká a hranatá, uši typicky vulkansky špičaté. Na rozdíl od kočkovitých šelem na zemi, tlapa le-matyi je tvořena pouze třemi prsty zakončenými drápy. Jed je tvořen směsí toxinů, které potlačují volní reakce a stahy svalstva, i velká oběť do půl hodiny umírá.
Jedinými přirozenými nepřáteli těchto šelem jsou divocí sehlatové, které jejich hustá srst brání proti jedovým drápům. I přesto se stane, že je sehlat le-matyou přemožen. Hloupější le-matye se také mohou stát obětí masožravých rostlin nebo asfaltových jezírek na úpatí hor.
Le-Matya divoká