ZOO

Ptakúhoř regulanský

Domovská planeta: Regulus V
Délka: 9 m, rozpětí křídel 6 m
Hmotnost: 35 – 40 kg

Předkové této zvláštní ryby opustili moře a vydali se naprosto neobvyklou vývojovou cestou. To, co vypadá jako peří, jsou ve skutečnosti prodloužené šupiny. Přední pár ploutví se přeměnil na dlouhá křídla, zadní pár v něco podobného ptačím spárům. Další ploutve ryba nemá, i když zadní ploutevní lem se zřejmě vyvinul ve střapec „per“ na konci dlouhého ocasu. K dýchání ptakúhoř stále používá žábry, které jsou schopné extrahovat kyslík přímo ze vzduchu. V tlamě má spoustu malých ostrých zahnutých zubů, ideálních k lovu drobných rybek.
Ptakúhoři žijí ve vlhkých jeskyních, kam také kladou jikry. Jsou známí tím, že jejich neomylný instinkt je každých 11 let zavede zpátky do rodné jeskyně, kde nakladou jikry do podzemních jezírek. Mláďata mají malé ploutve a v jezírku se živí především slabšími sourozenci. Po dvou měsících ti, kteří přežili, poprvé vyletí z rodného „hnízda“.
Regulanští ptakúhoři jsou považováni za nejkrásnější stvoření planety a jejich fotografie nemohou chybět v žádném turistickém průvodci.
Ptakúhoř  regulanský