ZOO

Tribbl obecný

Domovská planeta: neznámá (zničena klingony)
Délka: 0,1 - 0,3 m
Hmotnost: 300 - 900 g

Nejoblíbenější domácí mazlíček ve Federaci. Malý, chlupatý, příjemně hřeje, prodává se v různých barvách, velmi vzácně bylo u tribblů zaznamenáno skrvnité nebo pruhované zbarvení. Obvykle jsou ale jednobarevní v různých odstínech hnědé. I když tribblové díky svým chlupům vypadají jako koule, ve skutečnosti je tvar jejich těla válcovitý, podobně jako u morčat. Na spodní straně těla mají umístěný bezzubý ústní otvor.
I když při prvním pohledu tribblové postrádají jakákoliv smyslová ústrojí, mají speciálně uzpůsobené hmatové chlupy obsahující buňky podobné lidských chuťovým a čichovým. Svou potravu tedy nacházejí čichem a hmatem. Tento systém je očividně velmi účinný, i přes pomalý pohyb jsou tribblové velmi úspěšná zvířata.
O ekosystému na jejich domovské planetě není nic známo, byl zničen klingony dříve, než mohl být vědecky prozkoumán. Je však pravděpodobné, že tribblové spoléhají v přežití na rychlost množení, podobně jako pozemští králíci.
Tribblové jsou hermafrodité a jejich rozmnožovací cyklus závisí na množství dostupné potravy. Pokud je potravy nedostatek, paří se vzájemně a tribblí matka vrhne 2 – 3 mláďata. Spoléhá tak na to, že alespoň jedno z mláďat bude mít předpoklady k přežití. Pokud ale je potravy dost, tribblové se páří sami se sebou a vrhnou 10 – 15 mláďat okamžitě schopných reprodukce. Proto je při chovu těchto milých zvířátek VEMI DŮLEŽITÉ DBÁT NA DÁVKY POTRAVY. Dospělý tribbl vyžaduje dávku krmiva odpovídající osmině jeho váhy, u mláďat je dávka dvojnásobná.
Hluboké předení, které tribblové vydávají, má uklidňující účinky na lidské nervy.

Tribbl obecný