Kara mia - 10. část: Komu zvoní hrana (Pantarei)

Klap, klap, klap... po plášti lodě s jemným klapáním klouzal kovový pavouk. Loď právě přistávala v doku a jeho program ho nutil najít si jiný úkryt. Už jednou musel změnit stanoviště, to když na povrch lodě vystoupily dvě organické jednotky ve skafandrech. Cíl mezi nimi nebyl, proto prioritu získal příkaz zůstat neviděný. Teď prováděl jednu z komplexnějších sad instrukcí. Najdi úkryt. Věc, robot podobný většímu pavouku, neuvažovala. Pouze plnila jeden za druhým příkazy, vložené do ní zkušeným programátorem.

Když Kara vstoupila, Sagh reflexivně málem sáhl po zbrani. Náhlé zjevení klingonské uniformy mívalo na romulany podobný účinek. A on Karu ještě nikdy v tradičním oděvu klingonských válečníků neviděl. Když si ji tak prohlížel, musel uznat, že když nic jiného, je to působivé, jako by Kaře oblečení přidalo na velikosti a hrozivosti. Šaty dělají nejen člověka, ale i klingona.
„Posaď se,“ nabídl jí židli. „O co se jedná?“ Kara si s ním totiž dojednala oficiální schůzku.
„Chtěla bych s tebou probrat podmínky, za jakých jsem ochotná nadále zůstat na lodi.“
Sagh povytáhl obočí. „Skutečně?“
Kara hledala slova, kterými by se Sagha nedotkla. „Nechci, aby sis myslel, že to je osobní, ale současný stav mi... nevyhovuje.“
„Aha,“ Sagh se trochu naklonil kupředu a složil prsty do trojúhelníku. „Co přesně ti... nevyhovuje?“
„Potřebuju práci. Potřebuju něco dělat, a ne si jenom hrát na práci!“ rozohnila se. „Nevadí mi uči tě klingonsky, ale to je jenom předstírání... můžu v tom pokračovat dál, ale potřebuju skutečnou práci! Nebo...“
„Nebo co?“
„Nebo budu muset odejít.“
„Chápu. Jakou práci by sis tedy představovala?“
„Můžu dělat cokoliv, co neumím, to se doučím. Třeba bych mohla pomáhat ve skladu... Já vím, že pro mě nemusíš mít místo. Ale jestli mám zůstat, nemůže to pokračovat jako do teď. Shika říkal, že nejméně týden zůstaneme u téhle planety. Pokud se nic nenajde... tady nebude problém získat práci jinde.“
„Rozumím. Dobrá. Tvou žádost jsem zaznamenal. Do konce týdne budeš mít odpověď. Teď můžeš jít.“
Kara se na něj zadívala, nebyla si jistá, co si z toho má vybrat, ale Saghova tvář byla nečitelná. Nakonec tedy řekla formálně „Děkuji,“ a odešla.

Kovový pavouk se schovával ve stínu nosníku. Pozice byla ideální, měl přímou viditelnost s výstupem z lodi. Dříve nebo později tudy musí cíl projít. Teď stačí jen čekat. Pavouk se napojil na rozvodnou síť doků a začal doplňovat spotřebovanou energii. Na senzorech vypadal jako jeden ze servisních robotů.

„Znám tady úžasné místo, splní vám tam každičké přání, je tím vyhlášené...“ básnil Liam o podniku, který tuto planetu před nějakým časem navštívil. Spolustolovníci v jídelně naslouchali delťanově ódě se zájmem. „Jen si to představte... orionské tanečnice, vášnivé andoriánky, přítulné caitianky, zkušené delťanky...“
Tina pobaveně zavrtěla hlavou, ti chlapi jsou někdy vážně jako malí. Vzala svůj tác s jídlem a zamířila dál od skupinky, ke stolu, kde seděl o samotě šéfinženýr a probíral se nějakými paddy. Ani si nevšiml, že mu polévka dávno vychladla.
„Máš tady místo?“
Chvilku trvalo, než si Shika uvědomil, že na něj někdo mluví. „Jo, jasně, posaď se... Promiň, trochu sem se do toho zabral...“
Tina si sedla „Co to vlastně máš?“
„Plány oprav. Říkal sem si, když velitel vyhlásil ty volný vycházky, že tu skoro nikdo nebude, tak bych moh‘ projet některý ty testy, co furt odkládáme...“
„Copak ty nepůjdeš ven?“
Inženýr zavrtěl hlavou „Ne, ne, kdepak, co bych tam dělal?“
„Třeba bys mohl jít nakupovat, do restaurace, projít se... Čerstvý vzduch je zdravý!“
„No to nevím..“ zabručel Shika. „Jak může bejt zdravej, když tam není venku žádná kontrola prostředí? Všecky ty viry.... brrr...“ otřásl se odporem.
Tina zavrtěla hlavou. „To je... absurdní. Lidé přece žili na planetě mnohem dříve, než vymysleli vesmírné lodě.“
„Jo. A bakterie žily na planetě mnohem dřív, než vymysleli lidi.“
Tina nevěděla, jestli mu má odporovat, nebo se smát. Nakonec jen pokrčila rameny a věnovala se své polévce.

Organické jednotky opouštěly loď po skupinkách nebo jednotlivě. To robotovi nevadilo. Pečlivě skenoval objekty jeden po druhém a porovnával získané informace se souborem dat o cíli. Zatím ani jedna jednotka zadanému vzoru neodpovídala ve všech bodech.

FIRST INTERSTELLAR MANAGEMENT COMPANY hledá kandidáty na pozici CHIEF ACCOUNTANT.
Požadujeme:
dobrou znalost iokatriánské daňové soustavy
schopnost používat metrickou soustavu
výbornou znalost ferengijského podvojného účetnictví
velmi dobré komunikační schopnosti
pečlivost, flexibilnost, spolehlivost
Nabízíme:
zajímavou a náročnou práci
odpovídající platové ohodnocení
příjemný mnohonárodnostní kolektiv
benefity (školení, každých deset dní den osobního volna, ...)
Zájemci o místo se mohou hlásit na...
Kara si inzerát ani nedočetla. O ferengským podvodným účetnictví vím akorát tak velký pagh, pomyslela si. Posunula si inzertní nabídku na terminálu dál.
Diskrétní firma nabízí skvělou příležitost všem diskrétním ženám. Nezáleží nám na rase, tvaru, barvě. Jiná pohlaví pouze dohodou. Volejte 0-47-112567
No tak to je ještě lepší, ušklíbla se. V tak zoufalé situaci nebyla, aby šla dělat ku... lehkou ženu. Nespokojeně se zavrtila na židli, od dlouhého sezení u jednoho z terminálů Všeobecné zprostředkovatelny práce ji bolela záda. Navíc to bylo úplně k ničemu, zatím nenarazila na práci, která by se jí hodila. Potřebovala něco krátkodobějšího, co by jí pomohlo dostat se do Říše. Neměla se tak vytahovat před Saghem...
Zatracený romulan, zavrčela v duchu. Prý... Tvou žádost jsem zaznamenal. Do konce týdne budeš mít odpověď... Grrrrr.
A co jsi čekala? ozval se jí v hlavně malý protivný hlásek. Že se ti nadšeně vrhne k nohám a nabídne ti místo svého zástupce?? Nebo co??
Kara si povzdechla. Celé to bylo tak... složité. Sagh byl úplně něco jiného, než na co byla zvyklá. Chyběly jí zkušenosti, nevěděla jak má reagovat...
Krucinál! Měla toho dost, bolela ji hlava od civění na terminál, páteř protestovala a navíc měla příšerný hlad. Zajde si někam na jídlo a pak se uvidí, rozhodla se.

Přístavní město Margal na planetě Sarah se zvolna nořilo do nočního šera. Houstnoucí tmu prozařovala světla veřejného osvětlení a blikající neony podniků pochybné pověsti. K jednomu takovému mířil i Liam, doprovázen menší skupinkou mužů z posádky.
„Na konci ulice doleva a budeme tam,“ pochvaloval si nahlas. „Byl jsem tam naposledy před půl rokem, opravdu nebudete zklamáni, stojí to za to... tady zahneme a jsme přímo před...“ delťanův hlas se vytratil.
Proti skupince se tyčila rozložitá budova, kdysi snad natřená červenou barvou. Jenže teď byla fasáda špinavá, omítka místy oprýskaná a okna zřejmě nějací snaživí výrostci nebo opilci vytloukli kameny. Nad vchodem se ve večerním vánku vrzavě houpala lucerna s jediným prasklým červeným sklem.
„Asi jsem někde špatně odbočil...“ řekl Liam váhavě.
Jacob si zatím prohlížel vývěsku přibitou na zatlučených dveřích. „Tady píšou, že podnik U madame de Pompadour byl uzavřen z důvodů hygienických... Podepsané je to Ústavem hygieny a epidemiologie města Margal, odbor pohlavních chorob. Datum je staré asi půl roku... Kdy že si to tady byl naposledy?“ otočil se k najednou velmi bledému delťanovi.

Kara si u číšníka odnášejícího talíř objednala ještě jeden pohár krvavého vína. Bylo moc dobré, i když to nebyl žádný Kahlessův hrad, ročník čtyřicet sedm. Ostatně, na ten by při svých finančních možnostech stejně neměla. Ale s touhle hospůdkou se trefila, pochválila se v duchu. Sice měla prapodivný název „U modré hlávky“, ale vzhledem k tomu, že jeden z barmanů byl andoriánec, tak to asi mělo své opodstatnění.
Hlavní místnost hospody byla prostorná, kromě barového pultu stály porůznu stoly a vedle baru byl vchod do ještě jedné místnosti, zřejmě soukromého salonku.U stolů sedělo několik rozmanitých skupinek ras, převážně to byli lidé, ale zahlédla i pár tellaritů a dokonce u jednoho stolku dva klingony.
S plným žaludkem vypadal svět mnohem lépe. Dokonce se přestala i zlobit na Sagha. Těžko mu může vyčítat, že se chová jako romulan, když to JE romulan. Pousmála se a pomalu upila z poháru. Ne, to víno vážně není špatné, spokojeně konstatovala. Klingonů, kteří ji nenápadně, po očku, sledovali, si nevšímala.
Ti dva si spolu šeptali tichou klingonštinou, nakláněli hlavy těsně k sobě a o něčem se domlouvali. Zřejmě dospěli k dohodě, protože se oba zvedli a zamířili ke Kaře.
Kara zvedla hlavu až když byli těsně u jejího stolu. Změřila si je dost nepříjemným pohledem a zavrčela „nuqneH.“
Tento klingonský pozdrav doslova znamená „co chceš“ a Kara ho použila právě v takovém významu. Nebyla přítomností téhle dvojice vůbec nadšená, zvlášť když si při bližším pohledu všimla, že jsou oba už poněkud podnapilí.
Vyšší z obou klingonů na ni vycenil zuby, asi to měl být úsměv, a šel rovnou k věci. „Já a můj brácha sme už dlouho neměli ženskou. Kolik bereš?“
Kara na něj zůstala zírat. Co si sakra myslí, že je?? Tedy, co si on myslí, že Kara je, bylo očividné, ale to bylo právě to, co ji naštvalo! Vši silou se přinutila ke klidu. „Jste na špatné adrese.“
„No tak, nedělej fóry...“ na rozdíl od Kary klingon mluvil nejhorší klingonštinou přístavního dělníka, polykal koncovky slov a příliš se nenamáhal artikulovat.
„Povídám, že se pleteš.“
Klingon se chraplavě zasmál a vůbec to neznělo pěkně. „Chceš si hrát na dámu, jo? Tady jiný klingonky než kurvy nejsou!!“
Tak teď toho měla Kara akorát dost. „Nejsem žádná kurva!!“ vykřikla vztekle, prudce vstala a přitom nechtěně převrátila na klingona špatně přišroubovaný stolek i se vším, co na něm bylo. Jeho bratr, který do teď jen pozoroval situaci, se na ni vrhl. Kara se mu vyhnula na poslední chvíli, jenže při úhybu vrazila do stolu vedle. Talíř s večeří skončil tellaritovi v klíně. Ten si to samozřejmě nehodlal nechat líbit a vyrazil mezi klingony.
V podniku se rychle strhla rvačka každého s každým a blížících se houkajících sirén místní bezpečnosti si nikdo nevšímal.

Paprsky vycházejícího slunce ozářily složitou kovovou konstrukci. Jürgensovy orbitální doky kotvily na stabilní oběžné dráze, takže z města Margal na povrchu planety se jevily jako shluk zářivých bodů nízko nad obzorem. V pravidelných intervalech k nim vyrážela jako stříbrná šipka kabina orbitálního výtahu, přemisťující nahoru a dolů náklad i lidi.
Samotná myšlenka orbitálního výtahu byla velmi stará, údajně u jejího zrodu stál velikán z počátku kosmického věku, slavný Arthur C. Clark. Na realizaci si ale musela počkat několik staletí. Teprve vynález monomolekulárních uhlíkových vláken umožnil vybudování systému dvou stanic, jedné pozemní, druhé orbitální, spojených superpevným lanem. Po kabelu klouzala kabina, poháněná magnetickou rezonancí. Jakmile byla soustava vybudována, její provoz byl mnohem méně náročný na energii než transportéry. Proto spousta planet živících se vesmírným obchodem dávala přednost tomuto způsobu dopravy.
Robotický pavouk se stále ještě schovával za vzpěrou a rutinně skenoval osobu vycházející z lodě. Tisíce bitů měnilo svou hodnotu z nuly na jedničku. Shoda 10 procent, shoda 20 procent... shoda 90 procent, 95 procent, 96, 98, 99... cíl potvrzen!!
Pozitivní identifikace objektu spustila nový program. Robot sešplhal po nosnících a vydal se za cílem.

Karu úporně bolela hlava a jako by to nestačilo, přímo do očí jí svítilo slunce. Znechuceně se otočila na bok. Zatraceně... pomyslela si v duchu. To zase byla noc... Nejdřív rvačka v baru a potom ji spolu s ostatními omráčila místní bezpečnost. A ti dva zatracení klingonští bratři v protější cele chrápali celou noc tak, že se pořádně nevyspala!
Kruci... kdyby měla alespoň u sebe dost peněz na pokutu... Jenže neměla. Takže musela policistům pěkně nadiktovat svoje jméno, jméno lodi a jejího velitele. S tím, že mu celý incident bude oznámen a bude si pro ni muset dojít. Sagh ji zabije, tím si byla stoprocentně jistá. Nebo ještě hůř. Bude se tvářit kamenně a vyrazí ji z lodi.

Kovový pavouk pronásledoval svůj cíl až ke kabině orbitálního výtahu. Musel se dostat k cíli nejméně na vzdálenost dvou metrů, jinak by střela byla neúčinná. Jenže dveře do pasažérské části kabiny reagovaly pouze na životní formy. Zavřely se těsně před robotem a odřízly ho od cíle. Řídící program pavouka bleskově přehodnotil situaci. Nasměroval robota k otevřeným vratům nákladového prostoru. Zrovna jimi projížděl automatický vozík naložený bednami. Ten nebyl naprogramován k tomu, aby bránil robotům ve vstupu, takže pavouk snadno proklouzl dovnitř. Nákladový prostor byl již téměř zaplněn, netrvalo dlouho a zavřely se dveře i tady. Kabina odstartovala dolů.

„Dobrý den. Přišel jsem si vyzvednout člena své posádky.“ K pultu službukonajícího poručíka se postavil vulkánec.
„Vaše jméno, prosím?“ poručík byl menší člověk orientálního vzření.
„Sakhet.“
„Sak-het? Jako ten chrám?“
„Prosím??“
„Wat Sakhet je starobylý buddhistický chrám v...“ poručíkův hlas se vytratil, protože vulkánec na něj nechápavě hleděl. „Ehm... to nic. Jméno lodi?“
Sagh mu ho řekl a předložil svůj identifikační čip.
„Děkuji... Jo, to je ta klingonka... Kara, správně? Tak to je výtržnost v opilosti. Dvanáct set federačních kreditů. Potvrďte mi to tady... a tady. Výborně. Děkuji, pane. Hned ji přivedou.“

Náhodný faktor momentálně pracoval v robotův neprospěch. Po přistání kabiny nějaký čas trvalo, než byl nákladový prostor otevřen. Pavouk rychle vyběhl ven a pátral po cíli. Zachytil ho jen tak tak, téměř za hranicí dosahu senzorů. Právě vešel do nějaké budovy chráněné silovým polem. Tam robot nemohl proniknout.
Pavouk se přemístil k budově, schoval se ve stínu u zdi naproti vchodu a čekal.

O pár minut později vycházel Sagh s Karou v závěsu z budovy policejní stanice. Kaře stačil jediný pohled na výraz v jeho obličeji – nebo spíše nevýraz – aby se zatvářila dostatečně schlíple.
„Saghu... Já se vážně nechtěla do ničeho zaplést...“
Sagh ji sjel ledovým pohledem. „O tom si promluvíme na lodi.“
Chtěl pokračovat v chůzi, ale Kara ho najednou chytila za rameno a strhla dolů. „K zemi!!“
Těsně nad padajícím Saghem proletěl energetický výboj z fázeru.
Kara si později nebyla jistá, co ji vlastně varovalo, jestli to byl rychlý pohyb, odraz slunce nebo nějaký šestý smysl, nicméně na ohrožení zareagovala po klingonsku.
Ostří vržené dýky sklouzlo po kovovém krunýři pavouka, ale energie nárazu ho přece jen trochu vychýlila z přímého směru. Druhý výstřel ožehl Saghovi oblečení. To už měl romulan v ruce disruptor a vystřelil.
Robota obklopil opalizující oblak silového pole. Na povrchu těla neměl ani škrábnutí. Opět vystřelil, zasáhl místo, kde by měl Sagh nohy, kdyby bleskurychle neuskočil.
V tu chvíli vyhodnocovací programy robota udělaly chybu. Prioritu dostala akce zničit cíl. Pavouk se dál hnal za Saghem a ignoroval bezprostřední nebezpečí. Najednou se zvedl do vzduchu.
Kara chytila pavouka za nohy a roztočila ho nad hlavou. Na to rozhodně nebyl stavěný. Systémy pro rovnováhu a orientaci kvílivě protestovaly proti námaze, s jakou se snažily kompenzovat vzniklou situaci. Pavouk opět vystřelil, ale rána šla pánu bohu do oken.
Kara prudce švihla rukou a udeřila s robotem o chodník.
Zůstal ležet a zmateně máchal dlouhými pavoučími nožkami ve snaze obrátit se. Pohyb byl zpomalený, náraz robota poškodil.
Kara vytáhla nůž. Patnáct centimetrů prvotřídní klingonské oceli prorazilo kryt ve spodní části pavouka a zabořilo se hluboko do obvodů. Robot začal jiskřit.
Klingonka okamžitě uskočila. Teprve teď jí začalo docházet, že vlastně strká ruce do zásuvky...
Pavouk křečovitě trhal končetinami a kouřilo se z něj, jak některé obvody vyhořely. Ve vzduchu byl cítit ozón. Nakonec zkratovaný robot znehybněl.
Sagh se připojil ke Kaře pozorující robota. „Co to bylo?“
Klingonka pokrčila rameny. „Nevím... nějaký robotí zabiják?“
„Vezmeme to na loď. Chci analýzu té věci. A...“ zaváhal, uvědomil si, co se vlastně stalo. „Děkuji ti.“
Kara se sehnula, aby sebrala trosku a při tom skryla úsměv.


1. část: Zatracený romulan
2. část: Loď, kligonka a bedna
3. část: Ztráty a nálezy
4. část: Horské vrcholky
5. část: Slovo romulana
6. část: Nebezpečné známosti
7. část: Pravidla zisku
8. část: Zisk je risk
9. část: Plamen svíčky